Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
10.000 Ft alatti rendelés esetén csak személyes átvétel

Gyártási javaslatok

Gyártási javaslataink saját tapasztalatainkon alapulnak, melyektől természetesen bárki eltérhet!

Beton összetétele:

1 rész 350-es portland cement


2-3 rész kavics igénybevételtő függően (kavics összetétele: 1 rész 0,4-0,5-ös sóder, 2 rész gyöngykavics)
 

betonfolyósító adalék (adagolását a csomagoláson jelzik)

cementszínező (csak színes beton esetén, adagolása igény szerint)

 

Műkő összetétele:

1 rész 0-ás szemcsenagyságú műkő


3 rész 2-3-as szemcsenagyságú műkő


1 rész fehér cement


betonfolyósító 
adalék (adagolását a csomagoláson jelzik)

 

Gyártási javaslat:


1. Az első öntés előtt mossa át az öntőformákat antisztatikus anyaggal (pl.: textil öblítős víz), mert a műanyag sablonok a gyártásuk során elektromosan feltöltődnek, és ez befolyásolhatja a cement kötési mechanizmusát.

2. Használhatunk forma leválasztó folyadékot, de megfelelő száradási idő elteltével anélkül is kijön a késztermék a sablonból. Ha hamarabb szeretnénk újratölteni formáinkat, belső felületüket az öntés előtt vékonyan kenjük be formaleválasztóval. Ezt lehetőleg közvetlenül az öntés előtt tegyük mert, a formaleválasztó 1-2 nap alatt elveszti a hatását. Semmi esetre se használjunk a formaleválasztó helyett olajat, mert foltot hagy a késztermék felszínén.

3. Töltsük meg az öntőformát az előre bekevert anyaggal, és rázóasztalon, vagy kézzel tömörítsük,  hogy az apró légzárványok feljöjjenek a beton tetejére.

4. Ezután helyezzük az öntőformákat egy vízszintes felületre, és így hagyjuk a készterméket kiszáradni. A száradási idő a hőmérséklettől és a termék méretétől függően 24-72 óra. Alacsony hőmérséklet esetén a beöntött sablonokat zárt, lehetőleg fűtött helyen tároljuk, magas hőmérséklet esetén pedig takarjuk le egy fóliával, hogy megelőzzük a túlzott párolgást.

5. A száradási idő elteltével hozzáláthatunk a késztermék kiszedéséhez. Ha öntés előtt formaleválasztót használtunk, akkor ez könnyebben fog menni. Erős napsütés esetén a beöntött sablonokat tegyük ki egy fél órára a napra, így a műanyag némileg kitágul és a késztermék könnyebben kicsúszik belőle. Ha a napsütés nem áll rendelkezésünkre, engedjünk forró vizet egy nagyobb edénybe, és közvetlenül a kiszedés előtt mártsuk bele az öntőformánkat néhány másodpercre. Ezzel ugyan azt a hatást érhetjük el.

6. Tisztítsuk meg öntőformáinkat! A korai kiszedés esetén a formában maradt betonmaradványokat háztartási sósav segítségével, ecsettel távolíthatjuk el. Semmi esetre se nyúljunk a sablon belsejébe éles tárggyal, és ne karcoljuk össze azt!

 

Hasznos tanácsok:

 

  • Ha színes burkoló követ szeretnénk önteni, keverjünk egy adag színes és egy adag színezetlen betont. Először színes betont tegyünk az öntőformába kb. 2 cm vastagon, ezt tömörítsük, majd töltsük tele a sablont a színezetlen anyaggal. Így a burkolókő tetején 2 cm vastag színes réteget kapunk.
  • Rázóasztalt egyszerűen, otthon is készíthetünk. Kell hozzá egy 5 mm vastag 400x400mm-es vagy 500x500mm-es vaslap, aminek az aljára erősítünk egy 50-100Wos villanymotort. A villanymotor tengelyét összekötjük egy ékszíj segítségével egy felcsapágyazott tengellyel, aminek a két végére két excenteresen eltolt fémpogácsát erősítünk. A lap sarkaira erősítünk 4 db erős rugót, melyek másik végét egy szögvasból, vagy zártszelvényből készült keretre erősítjük, és már kész is egy kisméretű rázóasztal.
  • Ha nem szeretne rázóasztalra beruházni, a tömörítést kézzel is végezheti. Egyszerűen helyezzünk két téglára egy deszkát és a megtöltött öntőformákat erre helyezve a deszkát alulról ütögessük pár másodpercig hogy az apróbb légzárványok eltávozzanak a betonból.
  • Nagy felületű, vastag lapok, balluszterek és kerítés elemek öntése során célszerű betonacél erősítést alkalmazni.
  • Öntés után ügyeljünk a sablonok vízszintes elhelyezésére!
  • A hozzáadott cementszínező mennyiségét pontosan mérjük le az első öntés előtt, ha továbbra is ugyan azt az árnyalatot szeretnénk produkálni.
  • Ha véletlenül eltérő árnyalatú köveket öntöttünk, azokat lerakáskor szándékosan rakjuk mintába.
  • Ha magyar cementet használunk, a színezék sokkal intenzívebb színt ad, ha nem színezzük, akkor pedig világosabb szürke lesz a késztermék.
  • Ha járdánkat télen a fagyás ellen sózni akarjuk, akkor a burkolókövek öntéséhez használjunk saválló cementet.
  • Ha a műkőhöz szürke cementet használunk, a hozzáadott cement mennyiségét növeljük meg kb. 50%-al.
  • Műkő termék esetén a készterméken keletkezett esetleges apróbb hibákat 0-ás műkőből és fehér cementből kevert masszával javíthatjuk, majd száradás után csiszoló vászonnal simára csiszoljuk.